Przejdź do głównej zawartości

Yahara Mikio

"Karate nie ma filozofii. Moją filozofią jest znokautować przeciwnika."


Mikio Yahara jest jednym z największych, którzy wyszli z gniazda szerszeni, albo jak kto woli Programu Instruktorów JKA. Jego reputacja została zbudowana na doskonałych umiejętnościach, zaciekłym duchu walki i podejściu do Budo, które jest rzadkością. Jednocześnie budzi podziw i strach, a ci którzy z nim trenowali opowiadają jak jest uzdolniony czy błyskotliwy, albo jak potrafi być przerażająco brutalny.
Z którejkolwiek strony by się nie przyjrzeć, rzeczą której nie można zanegować jest to, że Yahara jest prawdziwym pionierem Karate Shotokan, ale także niezachwianym, wiernym i lojalnym propagatorem filozofii Budo. W świecie gdzie karate staje się coraz bardziej usportowione, Sensei Yahara utrzymuje swoją pozycję niezbędną dla dziedzictwa Karate. Jest również rzadkim rodzajem karateki, który jest zdeterminowany by duch Budo był znaczną częścią treningu karate.


Mikio Yahara, urodził się w 1947r., w prefekturze Ehime. jest absolwentem Uniwersytetu Kokushinkan, gdzie udał się by przejść niesławny kurs instruktorski JKA.Yahara również był sławny za swoje fantastyczne sukcesy na zawodach, zarówno w kata jak i kumite. Masatoshi Nakayama opisał go w serii Best Karate jako fantastycznego wojownika, "Odważny do szaleństwa styl walki Mikio Yahary wprawia w zdumienie publiczność oglądającą jego turniejowe pojedynki." Jest również sławny za swoje niezwykłe wykonanie Unsu, które jest atletyczne, potężne i kipiące energią.

W 2000 roku Yahara założył własną organizację - Karatenomichi World Federation, która z sukcesem zakłada swoje szkoły na całym świecie. Organizacja jest zbudowana według idei "jednego zabójczego ciosu" ("one hit one kill") i dąży do perfekcyjnego wykonania technik karate by trafić tym ciosem.

Jakąkolwiek masz opinię na temat Yahary, nie możesz zaprzeczyć jego znaczenia w świecie Karate i tego, że jego nauki już zawsze będą uważane za przełomowe.


The Best Karate - Masatoshi Nakayama
Sensei Yahara Mikio pojawia się w serii w trzech rozdziałach o Kumite, oraz prezentuje kata Unsu.

Kumite I s. 58
"Mikio Yahara [...] potrafi błyskawicznie zmieniać techniki (henka waza) czym często zaskakuje swoich oponentów. Yahara jest specjalistą od shobu-zuyosa, czyli 'wyrywanie zwycięstwa z paszczy klęski'"

Kumite II - Techniki poświęcenia, s. 86
"Odważny do szaleństwa styl walki Mikio Yahary wprawia w zdumienie publiczność oglądającą jego turniejowe pojedynki. Na porządku dziennym są u niego przewroty i zupełne zwroty akcji, ciągłe zmiany pomiędzy atakiem i obroną, nożyce i tym podobne wyczyny. Choć główną bronią Yahary są kopnięcia, to z równą skutecznością posługuje się on również bogatym arsenałem technik ręcznych. Jak wynika z jego doskonałych rezultatów na zawodach, jest to zawodnik niezwykle wszechstronny, stosujący do pokonania przeciwników zarówno ciosy jak i kopnięcia.

Gdy wydaje się, że za moment zaatakuje ciosem prostym, nagle uderza uraken-uchi lub jeszcze inną techniką. 
W zależności od sytuacji, dystansu, pozycji i ruchów przeciwnika, uderzenie może zmienić się w kopnięcie i na odwrót. Takie umiejętności są zawsze wynikiem ciężkiego codziennego treningu, podczas którego tai-sabaki i podstawowe techniki są stopniowo akumulowane, by stanowić fundament dla bardziej skomplikowanych ruchów.

Najbardziej spektakularną techniką Yahary są nożyce, kani-basami. Jego umiejętność idealnego wykorzystania okazji i determinacja , z jaką wykonuje tę technikę są naprawdę wyjątkowe. Kani-basami  (kleszcze kraba) to technika należąca do grupy sutemi waza, technik poświęcenia, których nie można wykonywać bez pełnego zaangażowania. Tym większe uznanie należy się Mikio Yaharze, który jest w stanie działać z odpowiednim nastawieniem umysłu, wyrażającym się w powiedzeniu 'zrób to lub zgiń'."

Popularne posty z tego bloga

Kolejne stopnie mistrzowskie w KWF Poland

Nowe stopnie KWF Miło nam poinformować, iż w trakcie odbywającej się w ramach II Pucharu KWF Poland, sesji egzaminacyjnej następujące osoby zdały na 1 Dan KWF: 1. Joanna Baran 2. Marek Wojtyna 3. Joanna Jurzak Natomiast na 4 Dan KWF zdali: 1. Mirosław Plata 2. Adam Milczarek

II Puchar KWF Poland

  P uchar Polski KWF Poland  Data: 26-27/11/2022 r.  Miejsce: Hala sportowa Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. St. Staszica w Otwocku ul. Konopnickiej 3, 05-400 Otwock  Opłata: 100 zł/os - za udział (Nie dotyczy osób pełniących obowiązki sędziów).  Harmonogram:  26/11/2022 9.30 -11.00 seminarium dla pasów 9-6 kyu  z Marco Fanicchi Sensei  11.30-13.00 seminarium dla pasów od 5 kyu w górę  z Marco Fanicchi Sensei  13.15-14.15 szkolenie sędziowskie z Marco Fanicchi Sensei   27/11/2022  9:00 - 16:00 - II Puchar KWF Poland* * w przypadku niezgłoszenia przez kluby sędziów, a co za tym idzie niemożności obsadzenia wszystkich 3 tatami, godzina zakończenia zawodów może się przedłużyć.   Rejestracja zawodników (na formularzu) do 18/11/2022 r. wraz z potwierdzeniem uiszczenia opłaty startowej na konto KWF Poland: 14 1090 1492 0000 0001 4675 9272 Nie będzie możliwości zarejestrowania zawodników po tym terminie.  Sędziowie: Celem sprawnego i terminowego przeprowadzenia zawodów pr